Jak dbać o swoje zdrowie, by unikać bólu

Ból może mieć różne przyczyny. Chociaż nie na wszystkie mamy wpływ, niektóre czynniki ryzyka możemy wyeliminować. Pomoże w tym kilka drobnych zmian w trybie życia, które znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia bólu. Na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć niepotrzebnych dolegliwości bólowych?

Regularna aktywność fizyczna

Ruch pomaga utrzymać prawidłową masę ciała lub zrzucić nadmiarowe kilogramy. To ważne, ponieważ otyłość stwarza duże obciążenie dla układu szkieletowego, które przyczynia się do rozwoju zwyrodnień stawów. Ponadto aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, które odciążają i wzmacniają szkielet, przez co spada ryzyko przeciążeń i urazów.

Zdrowa dieta

Zbilansowana, różnorodna dieta dodaje energii i wzmacnia organizm. Pomaga też utrzymać odpowiednią wagę i uniknąć rozwoju nadwagi. Warto skupić się na dostarczeniu zdrowych źródeł węglowodanów, białek i tłuszczów. Istotne są zwłaszcza kwasy omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne.

Unikanie używek

Używki takie jak alkohol czy papierosy przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, np. nowotworów. Ponadto nasilają też stany zapalne toczące się w organizmie, więc mogą przyspieszać rozwój już obecnych schorzeń, np. zwyrodnienia stawów.

Prawidłowa postawa ciała

Nadmierne obciążanie układu szkieletowego w pracy czy w domu może przyczynić się do wystąpienia bólu. Dlatego warto zadbać o prawidłową postawę w trakcie wykonywania codziennych czynności. Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne i indywidualnie dostosowane. Przydadzą się też częste przerwy na rozciąganie. Dzięki temu można uniknąć bólu kręgosłupa, a w dalszej perspektywie rozwoju zmian zwyrodnieniowych[1].

Relaks, sen i odpoczynek

Wypoczęty organizm pracuje lepiej, a sen sprzyja regeneracji. Jego zbyt mała dawka w połączeniu ze stresem i ciągłym napięciem sprzyjają bólom głowy i innym przykrym objawom. Dlatego warto każdego dnia zadbać o odpoczynek i relaks, np. poprzez ćwiczenia relaksacyjne czy specjalne techniki oddechowe.

Regularnie kontrole u lekarza

Wiele chorób we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, więc można je wykryć tylko dzięki badaniom. Im szybciej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym bardziej efektywne leczenie, dlatego warto badać się co roku.

Jak złagodzić towarzyszący nam ból?

Niezależnie od przyczyny, w celu zmniejszenia odczuwania bólu stosowane są preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamują one enzymy cyklooksygenazy, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn – związków wywołujących stan zapalny i ból.

Jednym z NLPZ jest deksketoprofen, który łagodzi objawy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. To lek przeciwbólowy o nikłym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych, także tych ze strony przewodu pokarmowego charakterystycznych dla NLPZ. Dzięki temu może być stosowany na pusty żołądek, co przyspiesza jego wchłanianie, a tym samym początek działania. Ponadto deksketoprofen wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, przez co ogranicza transformację bólu ostrego w przewlekły[2].

Każdy w swoim życiu prędzej czy później odczuje ból – to nasz nieodłączny towarzysz. Warto zrobić co w naszej mocy, żeby maksymalnie opóźnić jego pojawienie się.

[1] Szpala, M., Skorupińska, A., & Kostorz, K. (2017). Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa–przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences, 63(3), 41-47.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ